Werknemers waarderen vaste werkplek hoger dan flexplek
Waardering werknemers voor werkplek en binnenklimaat gedaald
- 18% werknemers beschikt over een flexplek
- Waardering binnenklimaat daalt verder
- 14% werknemers heeft gezondheidsklachten als gevolg van binnenklimaat
- Waardering uitbestede print- en kopieerfaciliteiten lager dan bij eigen beheer
Rotterdam, 16 maart 2011 – Een vaste werkplek kan bij werknemers in Nederland op meer waardering rekenen dan een flexplek. Uit het jaarlijkse onderzoek van Integron naar facility beleving blijkt dat een vaste werkplek op een rapportcijfer 7,4 mag rekenen, terwijl een flexibele werkplek 7,2 scoort. Het verschil komt vooral tot uiting in de waardering voor de instelbaarheid van de bureaustoel (7,9 t.o.v. 7,5) en de kwaliteit van het inloggen en het uitlezen van e-mail (7,4 t.o.v. 7,1). In heel Nederland beschikt 18% van de werknemers over een flexplek; 44% heeft een vaste werkplek en 38% zit zelden tot nooit achter een bureau.
De algehele waardering voor de werkplek daalde van 7,5 naar 7,4 en ligt nu iets onder het gemiddelde van alle facilitaire diensten (7,5). De waardering voor het binnenklimaat is met 6,3 met afstand het laagst van alle onderzochte onderdelen en daalde zelfs met 0,1 ten opzichte van een jaar eerder. Het is met name de mate waarin een werknemer zelf invloed kan uitoefenen op het binnenklimaat, die negatief (5,8) wordt gewaardeerd. Een op de zeven werknemers in Nederland had afgelopen jaar gezondheidsklachten als gevolg van het binnenklimaat op zijn werkplek. De meest voorkomende klacht is hoofdpijn, gevolgd door droge ogen en astma- en andere luchtwegproblemen.
De waardering voor de print- en kopieeromgeving steeg van 7,7 naar een bovengemiddelde 7,9. De dienstverlening op dit onderdeel scoort in eigen beheer beter (8,0) dan in uitbestede vorm (7,8). Dit verschil komt met name tot uiting in de beschikbaarheid (8,0 t.o.v. 7,7).
Elf kwaliteitsgebieden
Het representatieve onderzoek van Integron onder 4.400 werknemers van organisaties met ten minste vijftig medewerkers besloeg elf kwaliteitsgebieden: gebouw, schoonmaak, catering, werkplek, klimaat, beveiliging, receptie, servicedesk, kopieer- en printomgeving, afval en automaten. Het rapportcijfer voor het totaal van de facilitaire taken steeg van 7,4 naar 7,5. Desondanks vindt 49% van de werknemers dat de facilitaire dienstverlening voor verbetering vatbaar is. Leidinggevenden en jongeren zijn over het algemeen iets positiever dan het gemiddelde.
Over het onderzoek
Voor de editie 2011 van het grootschalige tevredenheidsonderzoek naar facilitaire dienstverlening binnen Nederlandse bedrijven zijn 4.400 werkenden in elf sectoren van de Nederlandse economie ondervraagd. Het onderzoek betrof de branches bouw en installatie, detailhandel, financiële dienstverlening, groothandel, industrie, ICT en telecommunicatie, transport en logistiek, overheid en non-profit, onderwijs, zakelijke dienstverlening en zorg. Alhoewel gestegen ten opzichte van 2010, is de waardering voor de facilitaire dienstverlening met een 7,3 (was in 2010 6,8) het laagst binnen het onderwijs. Met een 7,8 (was 7,6) scoort de bouw- en installatiesector het hoogst, op de voet gevolgd door de financiële dienstverlening (7,7) en de professionele/zakelijke dienstverlening (7,6).
Integron wil het onderzoek jaarlijks blijven herhalen om zo ontwikkelingen in de tevredenheid over facilitaire diensten in Nederland te kunnen benoemen. Het volgende rapport, ‘Facility Beleving in Nederland’, verschijnt begin 2012. Meer informatie en een samenvatting van het rapport zijn te vinden op www.integron.nl.
Gerelateerde persberichten
- Werknemers zien te weinig MVO binnen hun organisatie2012-04-12
- Bijna kwart Nederlandse werknemers ontevreden over hun werkplek 2012-03-29
- Best presterende organisaties van Nederland in 2011 winnen Beleving Award 2012-03-16
- Nederlander wil onder voorwaarden best langer doorwerken2011-06-08
- Univé meest klantvriendelijke organisatie2011-04-19


